Kapı Parke Dünyası

0.00
0
0
Subtotal: 0.00

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

No products in the cart.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BUHAR BARİYERİ HAKKINDA

Buhar bariyerleri veya nem bariyerleri, alt yüzeyden laminat parkeye gerçekleşen nem nüfuzunu sınırlandırması gereken (genellikle PE filmler olarak adlandırılan polietilen olmak üzere) sentetik malzemelerden yapılma film tabakalardır.  Kimi iklim koşulları altında, su buharı yoğuşma olarak zemine inerek ve yapısal hasara neden olabileceğinden, bu filmlerin taş, beton, asfalt gibi mineral alt tabakalar üzerine monte edilmesi gerekir.  Buhar bariyeri, kanal biçimli veya “yüzer” biçimde döşenir.  Sıralar, birbirlerinin yanına yaklaşık. 20 cm üst üste bindirilerek döşenir ve maskeleme bandı ile sabitlenir (bkz. montaj kılavuzu).

Mineral alt zeminler için, bir buhar bariyeri döşenmesi genellikle gereklidir.

Metretül başına üç milimetreden fazla yüzey farkı bulunan alt zemin yüzeyleri, zımparalanmalı veya bu yüzeylere, dolgu macunu uygulanmalıdır (DIN 18202’ye göre). Zemindeki meyil en iyi, mastar veya uzun su terazisi ile tespit edilir.

Şap gibi mineral alt zeminler için, alt zemin nemi artışı göz önünde bulundurulmalıdır.  Nem içeriği bir, CM ölçüm aleti ile ölçülmelidir. Artan nemin laminat parkeye nüfuz etmemesi için, buhar bariyeri kullanılması şarttır. Ahşaptan yapılma alt zeminler için, buhar bariyeri monte edilmeyebilir

3 mm’yi aşmayan tümsekler için, ilave bir ses yalıtım altlığı, hiçbir şeyi düzeltmeyecektir.

YALITIM HAKKINDA HER ŞEY

Laminat parkenizi ana ışık kaynağı yönüne uzunlamasına ve hareket yönünün enlemesine döşemenizi tavsiye ederiz.  Çoğunlukla, bu yönergelere uyulması mümkün değildir, yani kapı ve pencereler birbirine bakıyor olabilir.  Böyle durumlarda, kendi tercihinize göre karar vermelisiniz.  Laminat çapraz veya uygun geçiş profilleri ile, çeşitli yönlerde döşenebilir.  Çapraz montajda, daha fazla fire haline gelecek kesilmiş parça kalacak ve parkelerinizi satın alırken, normalde kullanılacak miktarın yüzde beş ila on daha fazlasını almanız gerekecektir. Eğer alt zemin döşeme tahtalarından oluşuyorsa, laminat panellerinizi çapraz döşeme tahtalarının enine döşemeniz gerekir. 

Laminat parke elemanlarında ağırlıklı olarak ahşap kompozit baz görülür. Ahşap doğal bir yapı malzemesidir.  Laminat parke öğelerinin tipik “yüzer” montajı için önemli kabul edilen özelliklerden biri de, ahşap kompozitin “çalışması” olarak adlandırılan kavramdır.   “Çalışma” kavramı, ahşabın veya doğal ahşap malzemenin şişme ve çekme süreçlerini ifade eder; bu işlemler, doğal higroskopik davranışa, yani nemin emilmesine ve dışarı boşaltılmasına neden olur.

Buna ek olarak, laminat parke öğelerinin boyutsal davranışı – diğer tüm inşaat malzemelerinde olduğu gibi – yukarıdan ve/veya aşağıdan sıcak/soğuk hareketinden etkilenir.

Bu nedenle, sonradan hasar oluşmaması için, laminat parkenin “çalışması”na imkan verecek alan bırakmak önemlidir.  Olası hasarlardan bazıları: kilit yerlerinin açılması, derz yerinde şişme veya burkulma ve desende soyulma ve kuruyup dökülme, zeminde şişme (“tümsekler”). Laminat ile duvar arasındaki mesafe, 12-15 mm olmalı ve montaj sırasında genleşme derzleri kullanılarak bırakılmalıdır.

Genleşme derzleri, montaj alanının uzunluğu veya genişliği 8 metreden fazla olduğunda ve laminat montajının bir odadan diğerine devam etmesi istendiğinde bırakılmalıdır.

Hayır, laminat parke, banyo veya sauna gibi nemli ortamlar için uygun değildir.

Laminat montaj kılavuzundaki yönergeleri dikkatli bir şekilde uygularsanız, laminat parke mutfağa monte edilmek için de uygundur. 

Laminat montaj kılavuzundaki yönergeleri harfiyen uygularsanız, laminat parke seralar veya kış bahçelerine monte edilmek için de uygundur.

Halı kaplı zemin laminat montajı için uygun bir alt katman veya alt zemin değildir ve yeni laminat perkenizi döşemeden önce tümüyle kaldırılmalıdır. Laminatın altında kalan halı, laminatın üzerinde yüründükçe yaylanma hareketine neden olur ve kenar bölgelerde aşırı baskıya neden olur. Bu, lamba-zıvana bağlantısına zarar vererek parke bağlantıları arasında boşluğa yol açar. Halı kaplama, hijyenik nedenlerle (küf oluşumu, nem ve koku) de kaldırılmalıdır. Alt zemin düzgün, kuru, yük taşıma kapasitesine sahip, temiz ve sağlam olmalıdır.

Evet, bu mümkün: laminat parkenin üzeride montajdan hemen sonra yürünmesinde bir sakınca yoktur.

BAKIM VE TEMİZLİK HAKKINDA

Laminat temizleyicisi seçerken, herhangi bir balmumu veya yağ içermeyen bir temizleyici seçmeniz önerilir.  Yağ ve balmumu bağlı laminat yüzeyine nüfuz edemez ve bu nedenle, genellikle laminat yüzeyin üzerinde ince bir yağ tabakası halinde kalır.  Bu ince tabaka temizlik sırasında bulaşmaya neden olur ve laminat parke üzerinde yürürken ayak izi kalmasına neden olur.

Lütfen bu internet sitesindeki laminat parke Bakım ve Temizlik sayfasındaki yönergeleri dikkate alınız.

Laminat parkelerinizi cilalamamanızı tavsiye ederiz? Lütfen bu internet sitesindeki laminat parke bakım ve temizlik sayfasındaki yönergeleri uygulayınız

YERDEN ISITMA HAKKINDA

Laminat parkeler sıcak sulu ısıtma sistemleri üzerinde kullanılmak için en iyi şekilde tasarlanmıştır. Lütfen, parkelerin sıcak sulu yerden ısıtma sistemlerinin üzerine montajı ile ilgili olarak buradaki özel yönergeleri dikkate alın.  Tüm laminat parkeler, elektrikli alttan ısıtma sistemleri ile montaja da uygundur.  Isıtma elemanının maksimum yüzey sıcaklığının 27°C’ni üzerine çıkmaması çok önemlidir. Bunun, uygun ısıtma kontrolleri ile izlenmesi ve kontrol altında tutulması gerekir.  Ayrıca ısı birikmesi nedeniyle hızlı sıcaklık artışına neden olduğundan ısıtılmış bir zemin yüzeyi tümüyle örtülmemelidir.

Isı iletkenliği joule cinsinden, bir Santigrat derecelik bir sıcaklık farkıyla bir metre uzunluktan saniyede taşınan ısı miktarını ifade eder.  Isı iletkenliği, yapı elemanlarındaki ısı yalıtımı kalitesini doğrulamak için gereklidir.  Kusursuz ısı iletkenliğinden dolayı, laminat parke ılık sulu alttan ısıtma için idealdir.

LAMİNANTLAR HAKKINDA DİĞER KONULAR VE SORULAR

Laminat parkeler tekerlekli sandalyeler için genellikle uygundur. Ancak yumuşak, lastik tekerlek kullanılması önerilir.  Bu tavsiye ofis sandalyeleri için de geçerlidir.

DPL, “direct pressed laminate / Direkt Basınçlı Laminat’ın kısaltmasıdır. DPL parke en yaygın laminat parke formudur.  DPL parke overlay, dekor kağıdı, alt tabaka ve altlıktan oluşur.  Üretim sırasında bu dört bileşen ısı ve direkt basınç altında preslenir ve bir soğutma aşamasından sonra, paneller profilleme hattına eklenir.  Burada paneller, gereken panel boyutunda kesilir ve profiller eklenir.

HPL, “High Pressure Laminate / Yüksek Basınçlı Laminat’ın kısaltmasıdır. HPL parke kaplama, dekor kağıdı, birkaç soda Kraft kağıdı, alt zemin tabakası ve arkalıktan oluşur. Bunlar birlikte, iki aşama halinde ısı ve basınç altında preslenir. Bir soğutma aşamasının ardından, paneller gereken panel boyutuna kesilecekleri ve profillenecekleri profilleme hattına eklenirler.

Hizmet sınıfları tüketiciyi bilgilendirmeye ve üreticinin ürünlerini sınıflandırmasına yönelik bir kılavuz görevi görür.  Laminatlar, aşınma dayanımları ve darbe dayanımlarına göre hizmet sınıflarına ayrılırlar.  Hizmet sınıfları tüketicilerin hangi laminatın hangi alanlar (ev veya ticari) için uygun olduğunu belirlemelerine yardımcı olur.  Laminat sınıflandırması Avrupa’da Avrupa Laminat Parke Üreticilerinin EN13329 standartlarına göre yapılır.

Önce, nereye laminat parke döşeneceğini düşünmelisiniz.  Laminat parkeyi yatak odasına mı, oturma odasına mı yoksa merdivenlere mi döşeyeceksiniz? Doğal olarak, merdivenlerdeki parkenin ayak trafiğine örneğin yatak odasındakinden daha dayanıklı olması gerekecektir.  Doğru laminatı seçmenize yardımcı olması için, laminat parke performans sınıflamaları olarak adlandırılan EN 13329’a başvurabilirsiniz.  Ev alanlarında, laminat parkeler üç sınıfa ayrılır: Sınıf 21, (yatak odalarında olduğu gibi) orta düzey kullanım, Sınıf 22, (oturma odalarında olduğu gibi) normal kullanım ve Sınıf 23 (merdivenlerde olduğu gibi) yoğun kullanım için uygundur. Üç sınıf her laminat ürün paketinin üzerinde piktogramlarla belirtilir.  Laminat parke satın alırken bu piktogramlara başvurun veya uzman satıcınızdan tavsiye isteyin.

Laminat parkeler ve kontraplak gibi diğer ahşap bazlı kompozitler başta formaldehit olmak üzere, kirletici içerik ile ilgili son yıllarda sıkça gündeme gelen tartışmalardan dolayı, Tüm laminat parke üreticilerin, Tehlikeli Maddeler Yönetmeliğinin hükümlerine (GefStoffV § 9, Mad.3) uygunluk sağlamak için ürünlerini, dış test kuruluşları gibi üçüncü şahıs denetimlerinden geçirmesi gerekmektedir.

E1,  en düşük Avrupa emisyonlar sınıfının kısaltmasıdır.  Emisyon sınıfları ahşap bazlı malzemeleri yaydıkları formaldehit miktarına göre kategorize eder.  Laminat parkeler, E1 tehlikeli emisyon miktarı en düşük sınıf olmak üzere,  E1, E2 ve E3 sınıflarına ayrılır.  Bu malzemeleri sınıflandırma kararı bir test odasında alınır.  Test odasında, bir test numunesi, belirli bir süre boyunca sabit bir sıcaklıkta bırakılır.  Yayılan formaldehit içeriği damıtık su içinde toplanır ve ölçülür. Havadaki formaldehit içeriği, ppm (milyonda parça) olarak ölçülür.  Bu sınıflama testlerinde, “pratik olarak kirleticilerden ari” olarak kabul edilmesi için, laminat panellerin formaldehit içeriğinin 0.1 ppm’yi aşmaması gerekir.  Emisyon sınıfları Alman Feeral Sağlık Dairesinin tavsiye ettiği kılavuz değerleri temel alır.  Kronoflooring laminatları, E1 emisyon sınıfı standartlarına uygundur ve Dresden Ahşap Teknolojisi Enstitüsü (IHD) onaylıdır.

Laminat parkelerin temizlenmesi kolaydır.  Kir ve toz çabucak temizlenebilir.  (Lütfen laminat parke montaj kılavuzundaki yönergeleri uygulayınız!)Toz maytları ve daha derin kirlerin bile şansı yoktur. Doğal zeminler – laminat parkelerimiz %90 ahşap malzemeden yapılmaktadır. Bu da parkenin zararlı emisyonlara neden olmadığı anlamına gelir.  Bunlar klorür ve PVC’den aridir ve ahşap koruyucu madde içermez.

Laminatın bertarafı hiç sorun değil! Montajdan arta kalan malzemeler ve diğer parçalar veya eski parkeler, normal ev atıkları ile birlikte bertaraf edilebilir.  Öte yandan, bertaraf etmek istediğiniz bütün haldeki parkeler doğrudan yerel atık alanında götürülmelidir.  Laminat parke, yüzde 80 ahşaptan oluştuğundan, diğer ahşap ürünler gibi emniyetli bir şekilde yakılabilir. Yeni teknoloji prosesleri sayesinde laminat parkenin yeniden dönüştürülmesi bile mümkündür.  Laminat parke kütlesinin yüzde 85’ine kadarı talaş veya lif formunda üretime geri katılabilir.

Laminat parke ile ilgili olarak burada yanıtını bulamadığınız başka sorunuz varsa – bize yazmanız yeterli! Size yardım etmek için sabırsızlanıyoruz!

Scroll to Top